مرحله اصفهان مدیریت شورای شهر زاینده رود

مرحله: اصفهان مدیریت شورای شهر زاینده رود شهر اصفهان رییس جمهور اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی 919 تحریم لغو شده است با برجام بی اثر!

بیش از یک هفته جنجال آفرینی دلواپسان در خصوص قرارداد نفتی، آخر آن چه نه بر مبنای ادعای آن ها، بلکه بر اساس حقیقت موجود منفعت ملی را تامین می کرد، درخانه ملت اتف

919 تحریم لغو شده است با برجام بی اثر!

919 تحریم لغو شده است با برجام بی اثر!

عبارات مهم : خارجی

بیش از یک هفته جنجال آفرینی دلواپسان در خصوص قرارداد نفتی، آخر آن چه نه بر مبنای ادعای آن ها، بلکه بر اساس حقیقت موجود منفعت ملی را تامین می کرد، درخانه ملت اتفاق افتاد. طرح سه فوریتی جهت توقف توتال متوقف شد و نمایندگان از بیانات بیژن نامدار زنگنه مطمئن تر از قبل شدند که توتال منافاتی با منافع کشور ندارد. فارغ از حاشیه های پیش آمده در خصوص نامه دلواپسان بهارستان و آن چه میان کواکبیان و ذوالنور رخ داد، توصیه جالب دیگری در سخنان یک نماینده اصولگرا نمود پیدا کرد که از قضا، آن هم با رفتار، گفتار و نحوه فکر منتقدان دستاوردهای بین المللی دولت در تضاد بود. حشمت الله فلاحت پیشه از لغو نزدیک به هزار تحریم در دوران پسابرجام خبر داد.

919 تحریم لغو شده است با برجام بی اثر!

خبر راحت بود و کوتاه؛ در هیاهوی موافقان اکثریت و مخالفان در اقلیت که البته از آن ها جز این هم انتظارنمی رفت، نماینده اصولگرای مردم اسلام آباد جمله ای تاریخی گفت که خوب است مخالفان هنوز سفت و سخت برجام آن را از زبان یکی از نزدیکان خود، دوباره وچندباره مرور کنند. حشمت الله فلاحت پیشه که غالبا بر سبیل اعتدال و انصاف قدم بر می دارد در ضمن دفاع از قرارداد توتال که خود دستاورد امضای برجام و لغو تحریم هاست، خبر داد: «919 نوع تحریم در دوران پسا برجام برداشته شده است که ۲۴۵ تحریم باقی مانده هست. ماحصل تلاش ها آن است که آمریکا را در کنج قرار داده و با سایر کشورهای دنیا کار می کنیم.»

**ادعای بی برهان و پر تکرار

می گفتند برجام هیچ تاثیری ندارد. گفتند اصلاح طلبان و حامیان دولت در عمل انجام شده است قرار گرفته اند و مجبورند از برجام حمایت کنند. نمایندگان جمهوری اسلامی در مقابله با دشمن های را خائن خطاب کردند و کار را به جایی رساندند که رهبری معظم صحبت کنند و از تیم مذاکره کننده هسته ایبا تعابیری مانند «امین، غیور، شجاع و متدین» نام ببرند و با تاکید بر آگاهی خود از روند مذاکرات، از هیئت دیپلماسی دولت حمایت کنند.

بیش از یک هفته جنجال آفرینی دلواپسان در خصوص قرارداد نفتی، آخر آن چه نه بر مبنای ادعای آن ها، بلکه بر اساس حقیقت موجود منفعت ملی را تامین می کرد، درخانه ملت اتف

با این حال دلواپسان اگر در طول مذاکرات نیمی از توان خود را جهت توقف برجام پیش گرفتند، بعد از دستیابی به توافق تا همین امروز تمام توان خود را جهت تخریب این ثمره بزرگ تاکتیک «نرمش قهرمانانه» به کار گرفتند. زمانی که باراک اوباما در حال تحویل دولت آمریکا به دونالد ترامپ بود و مدیر جمهور تازه مستقر در کاخ سفید وعده پاره کردن برجام می داد، عده ای از همین افراد که رسانه هایی با پول بیت المال در اختیار دارند می گفتند تنها توصیه مثبت ترامپ همین است و اظهار امیدواری کردند که واشنگتن در جهت منافع آن ها عمل کند. برجامی که روز گذشته فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در برابر بیانات اخیر مقامات آمریکایی در خصوص مخالفت با برجام تذکری جدی داد و اظهار داشت: «واشنگتن باید بداند که برجام متعلق به جامعه بین المللی و مورد تایید شرکت ملل و اتحادیه اروپاست. ما مسئولیت داریم که مطمئن شویم که اجرای برجام ادامه خواهد یافت.»

دستاورد دولت و ملت را دستاویز تخریب کردند

در مناظرات و فعالیت های تبلیغاتی انتخابات اخیر ریاست جمهوری، رقبای حسن روحانی تلاش کردند برجام را بی ثمر و بی حاصل تلقی کنند. اگرچه نتیجه انتخابات نشان داد که مردم ثمره برجام را به خوبی لمس کرده اند، با این حال بعضی ادعاها در آن بازه زمانی نکات و حواشی خاص خود را داشت و از قضا «در تاریخ ماندگار شد». ابراهیم رئیسی که جملات قصار خاصی در آن ایام از خود ثبت کرد در یکی از مناظرات در خصوص برجام اظهار داشت: « برجام به صورت چکی است که باید نقد شود . با ضعف هایی که دولت به طرف برابر نشان داده به هیچ عنوان توانایی نقد کردن چک برجام را ندارند.»

919 تحریم لغو شده است با برجام بی اثر!

محمدباقر قالیباف نیز در ضمن بی اثر خواندن برجام عنوان کرد:« امروز در اجرای برجام چه کردید؟ آثارش جهت مردم چه بوده است؟» البته مصطفی میرسلیم نیز از قافله عقب نماند و گفت: « به نظر شما چگونه می توان حقوق ملت شریف را در چارچوب برجام گرفت؟» وی همچنین ورود کشور به پروسه برجام را چهار سال اتلاف وقت دانست. البته سخنان علیه برجام در آن دوره زمانی بسیار زیاد از این موارد بود. زیاد کردن آشکار فروش نفت، ورود تجهیزات جهت افتتاح فازهای تازه و بهره برداری زیاد از پارس جنوبی و همچنین شروع نوسازی ناوگان هوایی کشور با قراردادهای ایرباس و بوئینگ که تنها سه مورد از موارد بی شمار احقاق حقوق ملت و نظام بود،هرگز به چشم کسانی که خود را به خواب زده بودند نیامد و نیامده است.

البته مناظره سوم ریاست جمهوری دو نقل قول بسیار جالب داشت که مرور آن خالی از لطف نیست. مصطفی میرسلیم در این مناظره عنوان کرد:« آیا از برجامی که شما این قدر سنگ آن را به سینه می زدید درست استفاده کردید تا بتوانیم بر روی بازرگانی خارجی کار کنیم؟» و ابراهیم رئیسی در جمله ای واضح تر از عدم جذب سرمایه خارجی انتقاد کرد: «شما یکی از گلابی هایی که باید از برجام می چیدید سرمایه خارجی بود، عدد سرمایه خارجی را خودتان بگویید که اکنون چقدر است؟ » سرمایه خارجی جدای از مثال های گوناگونی که تا آن وقت محقق شده است بود، حالا از طریق شرکت توتال و با در نظر گرفته شدن منافع جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به کشور سرریز شد اما، عده ای گفتند آیا سرمایه خارجی جذب می کنید!

بیش از یک هفته جنجال آفرینی دلواپسان در خصوص قرارداد نفتی، آخر آن چه نه بر مبنای ادعای آن ها، بلکه بر اساس حقیقت موجود منفعت ملی را تامین می کرد، درخانه ملت اتف

**«چشمان باز بسته»

این رویکرد البته همچنان از سوی دلواپسان به قوت خود باقی هست. ابراهیم رئیسی در یکی از تازه ترین بیانات خود که با عنوان ناگفته های انتخابات در رسانه ها منعکس کرده، بار دیگر بیان کرد که تحریم ها برداشته نشده و عملا برجام را بی اثر دانست. وی اظهار کرد: «گفتند اگر اینها رای بیاورند، جنگ و ناامنی می شود، یا دوباره تحریم می شود. خب، اخیراً مردم خبرها را می بینند، در آمریکا یکی از بی سابقه ترین تحریم ها علیه ما در حال تصویب هست. .. این واقعیت را که برداشتن تحریم ها تنها از مسیر شکل گیری یک دولت مقتدر و نه با وحشت و مجامله محقق می شود بعضی پوشاندند و الان هم پاسخگو نیستند.»

جدای از آن که تحریم مورد اشاره ابراهیم رئیسی شاید همان تحریمی باشد که با نفوذ و یارگیری کشور عزیزمان ایران در جوامع بین المللی، به شکست ایالات متحده و دفاع اتحادیه اروپا از عدم صدور تحریم تازه علیه کشور عزیزمان ایران منجر شد، می توان این طور گفت که شاید هنوز بعضی متوجه نشده اند، در مورد تحریم ها اصالت با لغو تحریم ها بود که در تاکتیک نرمش قهرمانانه مورد سفارش رهبری به وقوع پیوست و اتفاقا منجر به مانور عزتمندانه و مقتدرانه جمهوری اسلامی در جوامع بین المللی شد. دولتی مقتدر، اهل تعامل، انقلابی به معنای حقیقی آن که در پی احقاق حقوق ملت و کشور است و دولتی که نشان داده چطور باید در هر حوزه تخصصی و به نفع ملت کار کرد قدم در راه لغو تحریم هایی گذاشت که دولت مورد حمایت دلواپسان با شعار انقلابی گری آن را پدید آورد. تحریم های بی اثر و قطعنامه های کاغذپاره، حالا با مرتفع شدن بیش از گذشته نشان می دهد که آیا مدیر جمهوری عده ای را کاسب تحریم خوانده بود. اتفاقی که شاید قرارداد توتال بیش از بحث های مرتبط گذشته آن را تفسیر کند.

919 تحریم لغو شده است با برجام بی اثر!

**«سلام بر اصولگرایی معتدل»

حالا، حشمت الله فلاحت پیشه، یک بار دیگر در مجلس نشان داد که هنگامی که حسن روحانی از اصولگرایی معتدل و منصف سخن می گفت چه منظوری داشت. فلاحت پیشه درخصوص قرارداد توتال در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «در شرایطی که کشورها به دنبال بازگشت تحریم هستند قراردادی با تضمین های حاکمیت ملی بسته شده است هست. ما باید ۲۰۰ میلیارد دلار در میادین نفتی سرمایه گذاری کنیم که چنین پولی را نداریم.»

نماینده مردم اسلام آباد تاکید کرد: «زمان مذاکرات هسته ای نیز طرح بی اعتمادی، توان چانه زنی مسئولان را تضعیف کرد اکنون نیز این بی اعتمادی توان چانه زنی را کم می کند. به جای بی اعتمادی اگر فکر می کنید تخطی شده است آن را مطرح کنید.» جمله نهایی فلاحت پیشه ولی با آن که پیش تر نقل شد، شاید تکرارش مورد نیاز باشد:« 919 نوع تحریم در دوران پسا برجام برداشته شده است که ۲۴۵ تحریم باقی مانده است.

ماحصل تلاش ها آن است که آمریکا را در کنج قرار داده و با سایر کشورهای دنیا کار می کنیم.» 919 تحریم بی اثر که لغو آن جهت بعضی هنوز تلخ هست. فلاحت پیشه اصولگرا که منفت ملی را علی رغم خیلی ها قربانی رویکرد حزبی نمی کند. عبدالله رمضان زاده در حساب کاربری توئیتر خود جمله دردناک و در عین حال جالبی نوشت که شاید حرف دل زنگنه، روحانی و مردم نیز باشد: «اگر ۷۳۰میلیارد دلار را در آن هشت سال هدر نداده بودند نیازی به دست درازکردن نزد توتال جهت پنج میلیارد دلار نبود؛ ببینید چه بلایی سر کشور آوردند.» مردم دیده اند؛ کاش باقی هم مردم باشند و ببینند.

اخبار سیاسی – آفتاب یزد/ محمد مهدی حسین نیا

واژه های کلیدی: خارجی | تحریم ها | پسابرجام | لغو تحریم | ریاست جمهوری | سرمایه گذاری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs