مرحله اصفهان مدیریت شورای شهر زاینده رود

مرحله: اصفهان مدیریت شورای شهر زاینده رود شهر اصفهان رییس جمهور اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری در دهه ۶۰ یا ۷۰ می‌شد نفس کشید، ولی الان آن موقعیت جهت من نیست / کارگردان «خانه سبز»

بیژن بیرنگ می‌گوید: «لزومی ندارد مانند یا بهتر از «همسران» و «خانه سبز» بسازم. لیکن فضایی که در دهه ۶۰ و ۷۰ بود با تمام محدودیت‌هایی که داشت اجازه بروز یکسری خل

در دهه ۶۰ یا ۷۰ می‌شد نفس کشید، ولی الان آن موقعیت جهت من نیست / کارگردان «خانه سبز»

کارگردان «خانه سبز»: در دهه ۶۰ یا ۷۰ می شد نفس کشید، ولی الان آن موقعیت جهت من نیست

عبارات مهم : خداوند

بیژن بیرنگ می گوید: «لزومی ندارد مانند یا بهتر از «همسران» و «خانه سبز» بسازم. لیکن فضایی که در دهه ۶۰ و ۷۰ بود با تمام محدودیت هایی که داشت اجازه بروز یکسری خلاقیت ها را می داد و این قدر دلواپس نبود. در آن فضا تیم ما می توانست نفس بکشد ولی الان آن موقعیت جهت من فراهم نیست.»

به گزارش خبرآنلاین، مسعود فروتن، شب گذشته، دوشنبه 14 اسفند در «چشم شب روشن» میزبان بیژن بیرنگ، کارگردان و فیلمنامه نویس بود و با او در مورد خلاقیت و نوآوری گفت وگو کرد.

بیرنگ در تعریف خلاقیت گفت: «خلاقیت آن چیزی است که آدم آن را به وجود بیاورد و چیزی را که عینیت ندارد عینیت ببخشد. ماهیت خلاقیت چگونه به وجود می آید؟ من یکسری اعتقادات دارم که ممکن است دیگران نداشته باشند.»

در دهه ۶۰ یا ۷۰ می‌شد نفس کشید، ولی الان آن موقعیت جهت من نیست / کارگردان «خانه سبز»

کتابخوان نیستم با نگاه کردن یاد گرفته ام

کارگردان مجموعه تلویزیونی «خانه سبز» ادامه داد: «من انسان کتابخوانی نیستم. هر چه که در زندگی یاد گرفته ام با نگاه کردن و تمرکز کردن بوده هست. تا کلاس یازدهم دبیرستان قصه و رمان خوانده ام ولی از این تاریخ به این طرف، کتابی نخوانده ام مگر این که باید می خواندم. به تحقیق اعتقاد دارم و این که عده ای از کلیت کتاب ها تحقیق کنند و جهت برنامه سازی و کارها به دیگران بدهند. بنابراین کتاب به این عنوان که کاغذی باشد و به عنوان نمونه بگوییم تیراژ پایین آمده است نیست، در قرن بیست و یکم همه ما به نحوی کتابی در دست داریم و می خوانیم و اطلاعاتی به ما می دهد.»

بیژن بیرنگ می‌گوید: «لزومی ندارد مانند یا بهتر از «همسران» و «خانه سبز» بسازم. لیکن فضایی که در دهه ۶۰ و ۷۰ بود با تمام محدودیت‌هایی که داشت اجازه بروز یکسری خل

او خلاقیت از دید خود را این گونه تعریف کرد: «انسان تنها موجود خلاق هستی است مگر این که از وجود موجودات دیگر در کرات دیگر اطلاع پیدا کنیم. تنها موجودی که خداوند خلق کرده است و می تواند خلاق باشد انسان هست. خالق هستی که هر کس می تواند اسمی رویش بگذارد مانند هستی، کائنات که این روزها مد هست، من می گویم خداوند که یک خالق بزرگ و بی نهایت است و کنارش مخلوقی وجود دارد که نامش انسان است و شاخصه خلاقیت را در انسان گذاشته است.»

چرا انسان ها نمی توانند خلاق باشند؟

بیرنگ با تاکید بر این که خدای متعال در تنها موردی که خساست و تعصب ندارد این است که بشر بتواند جا پای خودش بگذارد تصریح کرد: «این خواست و امکان جهت بشر وجود دارد ولی آیا اکثر انسان ها دچار این هستند که نمی توانند خلاق باشند؟ اگر من باور داشته باشم که من یک انسان هستم در برابر خالقی که می خواهد من خلق کنم، آیا باید دلواپس باشم؟ همه چیز از نگاه ما به هستی و زندگی اتفاق می افتد.»

در دهه ۶۰ یا ۷۰ می‌شد نفس کشید، ولی الان آن موقعیت جهت من نیست / کارگردان «خانه سبز»

کارگردان «شام ایرانی» افزود: «اعتقاد دارم خدا کائنات را به وجود آورده و انسان بخشی از این کائنات هست. خداوند همه چیز را با مهربانی خلق کرده است و اگر ما به این مهربانی اعتقاد نداشته باشم پرسشها زیادی پیش می آید. ما باید توکل و اعتقاد داشته باشیم.»

بیژن بیرنگ می‌گوید: «لزومی ندارد مانند یا بهتر از «همسران» و «خانه سبز» بسازم. لیکن فضایی که در دهه ۶۰ و ۷۰ بود با تمام محدودیت‌هایی که داشت اجازه بروز یکسری خل

خداوند کنار ما است و مهربانی او از اوج نیست

او توضیح داد: «خداوند آن قدر نزدیک است که گویا بغل دست ماست. نمی شود از اوج و با نگاه از اوج مهربان بود، باید در کنار کسی بود. یک جوری خلاقیت از طرف خداوند است که از درون هر کدام از ما می گذرد یعنی آدم به این اصل وصل است و این هوا خلاقیت باید از درون آدم ها بگذرد. اگر چنین نشود معلوم است یک چیزی جلوی این رابطه را گرفته است و آن چیز خودت هستی که جلوی هوا را گرفته ای که این خلاقیت به تو نرسد. باید از سر راهش فکری یا عملی کنار بروی.»

در دهه ۶۰ یا ۷۰ می‌شد نفس کشید، ولی الان آن موقعیت جهت من نیست / کارگردان «خانه سبز»

بیرنگ علت آن چه که نمی گذارد خلاقیت داشته باشیم را تفکر و اندیشه های غلط ما دانست و گفت: «اگر بتوانیم پرسشها خودمان را پیدا و برطرف کنیم این هوا از ما رد می شود. به عنوان نمونه هنگامی که نگاهت به زندگی خیلی تلخ است و ناکامی می بینی یک گیر بزرگ داری. این خلاقیت که ما داریم در برابر آرزوی خالق بزرگ هیچ هست. او می خواهد ما کهکشان ها را کشف و تا بی نهایت پرواز کنیم. ولی ما با محدودیت های الکی که خودمان به وجود آورده ایم بال هایمان را بسته ایم.»

او افزود: «اگر ما جای خالق بزرگ بودیم زیاد از 50 نوع نمی آفریدیم. این همه تنوع به خاطر آزاده بودن و بی تعصبی خداوند هست. حتی نسبت به کسی که او را دوست ندارد هم مهربان است.»

در سال 80 اتفاقاتی جهت من و رسام افتاد که از تلویزیون دور افتادیم

بیرنگ در پاسخ به این پرسش که آیا دیگر مثل قبل کار نمی کند، گفت: «در سال 80 اتفاقاتی افتاد که من و آقای رسام از تلویزیون دور افتادیم. کارهایی کردیم که گاهی دیده نشده هست. من هیچ گاه بدون کار نبوده ام. به عنوان نمونه اگر در بهزیستی دو سال بر روی یکسری پرسشها تحقیق کرده ام این هم ساختن هست. گاهی خودمان را می سازیم گاهی دیگران را. از سال 80 به این طرف جهت من این اتفاق افتاده است که کمی فکر و اندیشه کنم و از خیریتی که در کارها است استفاده کنم.»

تنها منطقه ممنوعه ما جهت جهانی شدن وادی هنر به خاص سینما و تلویزیون بود

او ادامه داد: «روی یک پروژه بزرگ بین المللی در سینما کار کردیم و چهار سال وقت مرا گرفت تا فیلمی در حد پخش جهانی بسازیم. اعتقاد دارم در سینما ما شاید نتوانیم در بازار جهانی به جایی برسیم مگر این که در تولیدات جهانی با یکدیگر شراکت کنیم. سینما و تلویزیون ما مثل بقیه جاها نیست. ما تولیدات مستقل داریم که فقط جهت خودمان پخش می کنیم. در دوره گذشته ما تلاش کردیم در هر زمینه ارتباطات جهانی داشته باشیم ولی تنها منطقه ممنوعه، وادی هنر علی الخصوص سینما و تلویزیون بود که نشد جهانی کنیم.»

کارگردان «چاق و لاغر» گفت: «لزومی ندارد مانند یا بهتر از «همسران» و «خانه سبز» بسازم. لیکن فضایی که در دهه 60 و 70 بود با تمام محدودیت هایی که داشت اجازه یکسری خلاقیت ها را می داد و انقدر دلواپس نبود. در آن فضا تیم ما می توانست نفس بکشد ولی الان آن موقعیت جهت من نیست.»

قرار بود «بابا لنگ دراز» ایرانی را بسازم

او افزود: «مثلا پارسال طرحی داشتم که «بابا لنگ دراز» ایرانی را بسازم و مسئولین هم استقبال کردند ولی مشکلی که داشتم این بود که می گفتند باید همین حالا 26 تا متن بنویسی و بدهی. این نشدنی است لیکن من متن هایم را دانه دانه می نویسم و همه کارهایم را با یک متن شروع کرده ام. هر برنامه ای فرم خاص خودش و هر آدمی شاخصه خودش را می خواهد. من را دعوت می کنند که فیلمی بسازم ولی می گویند آن طوری بساز که به عنوان نمونه آقای فروتن می سازد که این نشدنی است.»

بخش شخصی و سوپراستارها به خلاقیت بیرنگ اعتقاد ندارند و دلواپس می شوند

کارگردان «همسران» تاکید کرد: «مرا می پذیرند ولی به خلاقیت بیرنگ اعتقاد ندارند و بخش شخصی و سوپراستارها دلواپس می شوند. آن ها نمی دانند به عنوان نمونه در «خانه سبز» و «دنیای شیرین» و دیگر آثارم، 52 متن شسته و رفته نداشتیم. بارها اتفاق می افتاد که من تا 12 شب که فردایش باید کار را انجام می دادیم متن نداشتم ولی 7 صبح متن آماده بود. عده ای می گویند اگر متن داشتید زیاد می ساختید. این طور نیست. لیکن ما از تلویزیون هیچ گاه پول درنیاوردیم، البته از اعتبارمان در تلویزیون به شرکت تبلیغاتی مان بردیم.»

بیرنگ در این برنامه همچنین به دو آرزوی خود اشاره کرد که یکی از آن ها ساختن فیلم موزیکال و دیگری وارد شدن کمدی سیتکام و این جنس ادبیات در عرصه هنر است.

مجله شبانگاهی «چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا شنبه تا چهارشنبه ساعت 23 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

واژه های کلیدی: خداوند | خلاقیت | خلاقیت | تلویزیون | کارگردان | تلویزیون | بیژن بیرنگ | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs